Standings & Pairings

On this page are the final standings and prizewinners of our most recently completed tournament, the 2019 TOCC Club Championship.  Also posted are final results for the biggest upsets and cumulative upset points.

This event concluded on June 10. Our next event, the 2019 Summer Spectacular, begins Jun 24! Click here for full info! 


 

Congratulations to our NEW CLUB CHAMPION and all our prizewinners!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1st: Patrick Gordon-Davis    5.5/6       2019 Club Champion!
2nd: Greg Hamer     4.5/6
3rd: Joe Marcal       4.5/6
Best U2000: Naren Krishnan    4.5/6 
Best U1800: Grady Wang         4.0/6
Best U1600: Steven Porta Jr         3.5/6
Best U1400: Mariya Kiseleva          3.5/6
Best U1200: Maxim Fedorchak       3.0/6
Best U1000: Steven Porta              1.5/6
Biggest Upset: Steven Porta Jr             693 points in Rd 3 
Most Upset Points:  Steven Porta Jr     1412.5 points (wins in Rds 2 & 3, draw in Rd 4)
 
 
 
 
Junior U1000 Champ
 
1st:  Joshua Bie      8.5/12 
2nd:  Hrishikesh Prabhu     7.5/12
Best U500: Kishan Chidipudi      6.0/12 
 
 Chess book raffle winners: Rd 2 — Kishan Chidipudi; Rd 3 — Grady Wang; Rd 4 — Grady Wang; Rd 5 — Tyler McMahon; Rd 6 — Steven Porta Jr

 

 

SwissSys Standings. 2019 TOCC Club Championship!

 

# Name Rtng Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Rd 5 Rd 6 Tot TBrk[M] TBrk[S]
1 Patrick Gordon-Davis 1963 W36 W12 D11 W23 W10 W2 5.5 17.5 19.5
2 Greg Hamer 1843 W20 W24 W22 D10 W11 L1 4.5 19 22
3 Jose Marcal 2229 W25 H— L10 W17 W23 W5 4.5 15.5 15.5
4 Larry L Smith 2203 H— W13 L21 W14 W28 W10 4.5 15 15
5 Naren Krishnan 1644 W35 W29 W19 H— W21 L3 4.5 14.5 14.5
6 Julia Sevilla 2102 W15 L10 H— W34 W13 W11 4.5 14 14
7 Grady Wang 1406 W33 L23 W16 L8 W20 W19 4.0 16 17.5
8 Frank Martelli 1790 H— H— W38 W7 U— W16 4.0 9.5 9.5
9 Jahan Raymond 1808 H— H— W18 W24 U— W15 4.0 9 9
10 Steven Porta Jr 1536 W30 W6 W3 D2 L1 L4 3.5 23.5 25.5
11 David Chow 1835 W27 W17 D1 W32 L2 L6 3.5 20 22
12 David Steinhart 1607 W26 L1 L17 H— W34 W23 3.5 14.5 14.5
13 Irina Ivanova 1713 H— L4 W31 X37 L6 X— 3.5 11.5 11.5
14 Mariya Kiseleva 1089 H— L21 X41 L4 W37 X28 3.5 9.5 9.5
15 Prince A Rohatgi 1283 L6 W30 L24 W25 W29 L9 3.0 12 18.5
16 Maxim Fedorchak 1004 L24 W36 L7 W40 W17 L8 3.0 11.5 16.5
17 Ernest J Lauer 1363 W40 L11 W12 L3 L16 X31 3.0 10.5 15
18 Riday Bhatrai 1397 L31 W27 L9 W26 L19 W30 3.0 10 16.5
19 Ryan Henderson 1194 W28 H— L5 H— W18 L7 3.0 10 14.5
20 Joy Chu 1200 L2 H— W33 H— L7 W29 3.0 7.5 12
21 Arnel B Odero 1960 H— W14 W4 H— L5 U— 3.0 7 11.5
22 Mark V Crunelle 1705 W34 W31 L2 H— D24 U— 3.0 7 11.5
23 Fernando Sevilla 1910 W41 W7 H— L1 L3 L12 2.5 14.5 20
24 Harry Vandenberg 1495 W16 L2 W15 L9 D22 U— 2.5 14 18.5
25 Inay Vellore 1362 L3 W26 L28 L15 D33 W37 2.5 11.5 16
26 Vanessa G Zhou 1063 L12 L25 W35 L18 D27 W34 2.5 10.5 14
27 Vladimir Bendersky 1200 L11 L18 L30 B— D26 W33 2.5 9 12.5
28 Eliseo Javier 1734 L19 W35 W25 H— L4 F14 2.5 7 11.5
29 Mathias Vanos 1400 W37 L5 L32 W30 L15 L20 2.0 12.5 17
30 Inika Vellore 1049 L10 L15 W27 L29 W40 L18 2.0 10.5 14
31 Noah Alfaro 909 W18 L22 L13 H— H— F17 2.0 5.5 9
32 Nirvan Raymond 1982 H— H— W29 L11 U— U— 2.0 2 5.5
33 Steven Porta 991 L7 D41 L20 D36 D25 L27 1.5 12 16
34 Arthur M Marcal 1135 L22 H— W40 L6 L12 L26 1.5 10 14.5
35 Kathleen Belleville 1115 L5 L28 L26 H— L39 W40 1.5 9.5 14
36 Beverly Woolsey 1278 L1 L16 H— D33 H— U— 1.5 4.5 10
37 Chuck McNary 162 L29 B— H— F13 L14 L25 1.5 4.5 7
38 Sabrina T Shenker 1375 H— H— L8 U— U— U— 1.0 0 4.5
39 Hansen Chen 501 U— U— U— U— W35 U— 1.0 0 1.5
40 Tyler McMahon unr. L17 H— L34 L16 L30 L35 0.5 7.5 10.5
41 Dhuruv Sankararaman 1223 L23 D33 F14 U— U— U— 0.5 1.5 4

 

SwissSys Standings. 2019 TOCC Club Championship!: Junior U1000 Champ

# Name Rtng Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Rd 5 Rd 6 Tot TBrk[M] TBrk[S]
1 Joshua Bie 708 WW5 WL4 WW6 WW2 DD3 DL2 8.5 31.5 34
2 Hrishikesh Prabhu unr. WL3 WL6 WW5 LL1 WW4 WD1 7.5 33.5 36
3 Kishan Chidipudi 482 WL2 LL5 WL4 WW6 DD1 H— 6.0 29.5 29.5
4 Ekaterina Fedorchak 577 WL6 WL1 WL3 WL5 LL2 WD5 5.5 32.5 35
5 Aarush Rajkumar 267 LL1 WW3 LL2 WL4 WW6 DL4 5.5 32.5 35
6 Benjamin Morales 254 WL4 WL2 LL1 LL3 LL5 F— 2.0 24 32.5

 

 

 

Individual Upsets

Name Pnts  
Steven Porta Jr (1536) 693.0  
Hansen Chen (501) 614.0  
Ryan Henderson (1194) 540.0  
Noah Alfaro (909) 488.0  
Maxim Fedorchak (1004) 359.0  
Naren Krishnan (1644) 316.0  
David Steinhart (1607) 303.0  
Ernest J Lauer (1363) 244.0  
Arnel B Odero (1960) 243.0  
Joy Chu (1200) 200.0  
Steven Porta (991) 185.5=  
Inika Vellore (1049) 151.0  
David Chow (1835) 147.0  
Prince A Rohatgi (1283) 117.0  
Harry Vandenberg (1495) 105.0=  
Vanessa G Zhou (1063) 72.0  

 

 

Cumulative Upsets

Name Pnts  
Steven Porta Jr (1536) 1412.5  
Ryan Henderson (1194) 743.0  
Maxim Fedorchak (1004) 633.0  
Hansen Chen (501) 614.0  
Noah Alfaro (909) 488.0  
Steven Porta (991) 445.0  
Naren Krishnan (1644) 316.0  
David Steinhart (1607) 303.0  
Ernest J Lauer (1363) 244.0  
Arnel B Odero (1960) 243.0  
David Chow (1835) 211.0  
Joy Chu (1200) 200.0  
Prince A Rohatgi (1283) 196.0  
Vanessa G Zhou (1063) 192.5  
Inika Vellore (1049) 151.0  
Harry Vandenberg (1495) 105.0  
Projected Next Round Pairings
*Please note: these pairings are tentative and subject to change at any time.  Due to players requesting byes, entering late, etc, the actual pairings at the club may be completely different!
If you are shown with a full-point bye — still show up to the club, as you will likely have a game! Always assume you will be paired unless you request otherwise.
Players who forfeit a game will automatically be dropped from the tournament and not paired for subsequent rounds. Confirm with us that you want to continue playing and you will be reentered.
 
 
 
 
 

 

 

Blitz tourney on June 17!